27 липня віряни шанують святого великомученика Пантелеймона. Він жив у III столітті та загинув мученицькою смертю при правлінні імператора Максиміана (286-305). Спочатку його звали Пантолеон, але після прийняття християнства він отримав ім’я Пантелеймон, що в перекладі означає “всемилостивий”.
Пантелеймон народився в Нікомедії (тепер Ізмір, Туреччина) у родині забезпеченого язичника Євсторгія та християнки Єввули. Його мати достойно виховала його у християнських традиціях, проте померла, коли Пантелеймону було ще мало. Батько відправив його на навчання до відомого лікаря Євфросина, де він також отримав добру освіту у різних науках.
Зустріч з християнським священиком Єрмолаєм стала переломним моментом у його житті. Єрмолай розповів Пантелеймону про Христа, і він прийняв святе хрещення. Відтоді Пантелеймон почав допомагати хворим, часто зцілюючи їх молитвою до Бога, завдяки чому його слава як лікаря швидко поширилася.
Оскільки його віра та популярність викликали заздрість у інших лікарів, вони донесли на нього імператору. Пантелеймон був заарештований та підданий жорстоким тортурам, але залишився вірним Христу. Згідно з переказами, різні спроби стратити його провалювались, поки, врешті-решт, його не обезголовили.
Після його смерті на могилі Пантелеймона сталося безліч чудес, що зробило його шанованим святим у християнському світі. Його мощі рознесли по різних країнах, і він став покровителем лікарів та всіх страждаючих.
Також 27 липня вшановують святого Климента.
Климент, втім, скоріш за все, народився у I столітті в Римі, хоча конкретні деталі його народження та дитинства залишаються невідомими. Він походив з заможної римської родини.
Климент став учнем апостолів Петра та Павла, які, за переказами, призначили його єпископом Риму. Після смерті святого Петра, він став новим папою.
Климент Римський займав посаду папи від приблизно 88 до 99 року. У цей період він зосередився на організації церковної структури та підтриманні єдності серед християн. Він також написав знаменитий “Перший послання до коринтян”, де закликав до миру та злагоди в церкві, відповідаючи на розкол в громаді Коринфа.
Климента заслали на каторгу в Крим (сучасна Україна) за наказом імператора Траяна. Навіть у вигнанні, він не припиняв проповідувати християнство та наверяв багатьох до віри. За переказами, його стратили приблизно у 101 році: його прив’язали до якоря і втопили у Чорному морі.
Після його смерті, за легендами, тіло Климента було дивом знайдено в морі і перенесене до Риму святими Кирилом і Мефодієм у IX столітті. Його мощі досі зберігаються в базиліці святого Климента в Римі.
Прикмети
Чутно крик іволги — бути дощу.
Індики, що риються в сіні, обіцяють хорошу погоду.
Якщо веселка має яскраво червоний відтінок, чекайте на сильний вітер.
Що завтра не можна робити, а що дозволено
Цього дня було заборонено працювати в полі і на городі.
Також не можна було пліткувати або лихословити.
Не потрібно було випікати хліб, оскільки ненароком можна було накликати пожежу на дім.
У давнину святити колоски пшениці намагалися саме в цей день, вважаючи, що це сприяє доброму врожаю.
Було цікавою традицією зірвати качан капусти і приготувати з неї страву, яку потім роздавали рідним і тим, хто потребував допомоги.
15 серпня віряни святкують Успіння Пресвятої Богородиці. Це свято присвячене Діві Марії – матері Ісуса Христа. Народна назва свята — Перша Пречиста.
У цей день завершується Успенський піст, тож дозволялось влаштовувати святкову трапезу. Однак на святу пору було б бажано утриматися від вживання алкогольних напоїв.
Перед святом віряни відвідують Всеношну службу в церквах, де в центрі храму виносять Плащаницю з образом Діви Марії. У церквах відбувається освячення колосків та різноманітних хлібних виробів.