Хвороба Лайма в Україні: як уберегтися під час сезону кліщів

Пік активності кліщів: медики нагадують про ризики хвороби Лайма. ФОТО: Pixabay

В Україні, з травня по листопад, відзначається підвищений ризик зараження хворобою Лайма.

Це інфекційне захворювання передається через укуси іксодових кліщів, про що попереджають фахівці з епідеміології.

Хвороба Лайма (бореліоз) є трансмісивною інфекцією, збудниками якої є бактерії, передавані кліщами. Основними джерелами інфекції виступають дрібні ссавці та певні птахи – природні «годувальники» кліщів. Зараження може статися під час відпочинку на природі, зокрема в лісах і парках. Люди не передають збудника іншим людям.

Інкубаційний період захворювання триває від 1 до 45 днів, а середньо статистично перші симптоми можуть проявитися через тиждень після укусу. Проте, тільки третина інфікованих людей може згадати момент укусу кліща.

Захворювання проходить у кілька етапів. На ранній локалізованій стадії (до 30 днів після укусу) спостерігається мігруюча еритема – червона пляма на шкірі, що поступово збільшується в розмірах. Проте в третині випадків вона може не виникнути, що ускладнює діагностику.

Без належного лікування захворювання може перейти в ранню дисеміновану стадію – інфекція поширюється через кров. У хворих можуть з’явитися шкірні ураження, запаморочення, параліч лицьового нерва (параліч Белла), симптоми менінгіту, біль у м’язах і суглобах, а також порушення серцевого ритму.

Пізня (хронічна) стадія хвороби може розвиватися через кілька місяців або років після зараження. Вона проявляється неврологічними і ревматологічними ускладненнями, такими як артрит і ураження нервової системи.

Наразі вакцину від хвороби Лайма не існує, тому найефективніший захист полягає в профілактиці. Перед походами до лісу або парку експерти рекомендують застосовувати репеленти, носити захисний одяг, а після прогулянок уважно перевіряти тіло та одяг.

Якщо кліщ присмоктався, його слід видалити якомога швидше. Ризик зараження суттєво збільшується, якщо кліщ перебував на тілі більше 36-72 годин.

Для антибіотикопрофілактики хвороби Лайма рекомендований одноразовий прийом 200 мг доксицикліну (для дітей старше 8 років – 4 мг/кг, не більше 200 мг).

Використання антибіотиків після кожного укусу не є доцільним. Показання до антибіотикопрофілактики оцінюються за кількома критеріями: тривалість прикріплення кліща, наявність крові в тілі кліща, локальна поширеність збудника та відсутність протипоказань до лікування.

Експерти впевнені, що своєчасне звернення до лікаря після укусу кліща, уважне ставлення до симптомів і профілактичні заходи – це основні запобіжники важких наслідків хвороби Лайма.

М’ясо вважається важливим джерелом білка для здоров’я людини. Проте останні дослідження вчених змушують переглянути важливість цього продукту.

З’ясувалося, що надмірне споживання м’яса може негативно впливати на розумову діяльність, підвищуючи ризик когнітивних розладів і навіть деменції.

Міжнародна команда науковців протягом понад 30 років спостерігала за здоров’ям і раціоном 100 тис. американців віком від 50 років. Виявилося, що ті, хто повністю або практично відмовився від жирного м’яса, на 46% рідше страждали від захворювань серця та мозку. Це свідчить про те, що харчові звички мають прямий зв’язок із ризиком старечого слабоумства – недугу, що все частіше вражає навіть відносно молодих людей.