Кліматична криза перетворює мусони в Південній Азії на стихійне лихо

Кліматична криза впливає на мусони в Південній Азії, перетворюючи їх на стихійні лиха. Фото: depositphotos

Кліматична криза підвищує ризики, пов’язані з мусонами у Південній Азії, призводячи до частіших злив, повеней і зсувів.

Про це повідомляє Independent.

Мусони – це сезонні дощі, які щорічно з червня до вересня несуть вологу на Індійський субконтинент, охолоджуючи спекотну землю, підтримуючи сільське господарство та поповнюючи водні ресурси. Однак глобальне потепління порушує цей природний цикл, перетворюючи його на джерело катастроф.

Відзначається, що зі збільшенням температур мусони стають менш прогнозованими, зливи – більш інтенсивними, а наслідки – руйнівнішими. У 2024 році внаслідок стихії в Індії загинуло близько 1300 людей. Сотні смертей також сталися в інших країнах регіону – Пакистані, Бангладеш, Непалі, Бутані, Шрі-Ланці, на Мальдівах і в Афганістані.

Науковці зазначають, що сильні дощі в поєднанні зі спекою пришвидшують танення льодовиків у Гімалаях, що викликає паводки та селеві потоки.

Раніше Південна Азія мала два періоди мусонів: основний влітку та короткий зимовий. Але тепер цей ритм все частіше порушується. Замість стабільних дощів спостерігаються раптові зливи, які змінюються періодами посухи.

«Ми спостерігаємо помітний зсув у кліматичній поведінці мусонів», – говорить кліматолог Роксі Метью Колл з Індії. Раніше мусони були далеким порятунком від спеки, але тепер вони асоціюються з катастрофами.

Не менше 45 людей загинули в Пакистані через потужні мусони і повені. Стихія призвела до численних трагедій у різних провінціях, спричинивши руйнування житлових будинків, зсуви та обвали дахів.

Найбільше жертв зафіксовано в провінції Хайбер-Пахтунхва – там загинуло щонайменше 21 особа, зокрема діти.