Космічний телескоп вперше зафіксував, як планета врізалася в зірку

Космічний телескоп показав рідкісне космічне явище. Фото: weukraine.tv

Космічний телескоп Джеймса Вебба (JWST) зафіксував рідкісне космічне явище.

Планета не була поглинута зіркою, а сама врізалася в неї, спричинивши викид газу і формування навколишнього диска, пише techno.nv.ua.

Це відкриття повністю змінює уявлення астрономів про події, що відбуваються в таких системах.

У 2020 році Цвіккі Транзитний Центр виявив зірку ZTF SLRN-2020, що раптово спалахнула, розташовану за 12 000 світлових років від Землі. Спочатку вважалося, що вона є червоним гігантом, який поглинув планету, але подальші спостереження JWST спростували цю теорію. Дослідники з’ясували, що зірка має масу всього 70% від маси Сонця, а отже, причиною спалаху стало зіткнення планети із зіркою, а не її поглинання.

Планета, найімовірніше, була газовим гігантом, який з часом наблизився до своєї зірки під дією гравітаційних сил. Приливні ефекти розтягнули її, і зрештою вона зіткнулася із зіркою, викликавши потужний викид газу в космос. Цей викид, охолоджуючись, створив інфрачервоне світіння, зафіксоване місією NEOWISE. Однак найнесподіванішим стало виявлення навколо зірки диска молекулярного газу, що нагадує диск формування планет.

Астрономи поки що не можуть точно пояснити механізм появи цього диска, але передбачається, що частина викинутого матеріалу могла впасти назад до зірки, формуючи його. Ця подія стала першою у своєму роді, але в майбутньому очікується, що нові телескопи, такі як обсерваторія Віри К. Рубін і телескоп НАСА Ненсі Грейс Роман, допоможуть виявити більше подібних зіткнень.

Астрономи за допомогою телескопа Джеймса Вебба вперше детально спостерігали, як з мікроскопічних частинок пилу формуються нові планети.

Унікальні зображення демонструють процес, що відбувається у молодих зоряних системах.

Джерело