26 травня вшановують апостолів від 70 – Карпа і Алфея, мученика Аверкія і мученицю Олену, преподобного Іоанна Психаїта сповідника, мученика Георгія Нового.
Апостол Карп був учнем апостола Павла, належить до апостолів із 70. Разом зі святим Павлом він проповідував віру Христову. Апостол Павло поставив святого Карпа єпископом міста Берія у Фракії. Святий був убитий за свої проповіді.
Апостол Алфей також із числа апостолів із 70. Він походив із галілейського міста Капернаума Був батьком відомих апостолів Якова і Левія. Левій при хрещенні отримав ім’я Матвій, він є автором одного Євангелія. Алфей також вважається батьком мучеників Аверкія та Олени.
Святі Аверкій та Олена були християнами і прийняли мученицьку смерть за віросповідання.
Преподобний Іоанн Психаїт народився у VIII столітті та прийняв чернецтво в Психаїтському монастирі неподалік від Константинополя. Сповідник був заарештований за часів іконоборчої єресі. За відмову зректися святих ікон був відправлений у вигнання, де й помер.
Святий Георгій Новий жив у XV столітті на території сучасної Македонії. Юнак був освіченим і дуже здібним до наук, володів ювелірним мистецтвом. Але за сповідування християнства був убитий. Був спалений за відмову прийняти мусульманство.
Прикмети
багато комарів віщують потепління найближчим часом;
якщо цього дня буде мало комарів, то не варто очікувати великого врожаю вівса;
якщо пташки купаються, очікується дощ;
почути спів зозулі – до спекотного літа;
рясний цвіт горобини – до багатого врожаю.
Що не можна робити
Не можна сваритися і лаятися.
У народі вірять, що не можна вбивати комарів.
Заборонено виносити сміття.
Не варто в цей день лінуватися і спати допізна.
8 червня віряни відзначають Трійцю. Свято триєдиності Бога-Отця, Сина і Святого Духа. Його також називають П’ятидесятниця, Зелене свято або Зелена неділя. Святкування Трійці прив’язане до Великодня. Саме тому дата його щороку змінюється. Трійця припадає на 50-й день після святкування Світлого Христового Воскресіння.
В храмах на Трійцю проводять святкові богослужіння і великі вечірні служби. Основні символи свята у християн східного обряду – зелені гілочки берези та інших дерев. Ними традиційно прикрашають будинки і церкви. Згідно з народними повір’ями, ці гілочки допомагають закликати добробут та щастя в дім.