Гаряче
17 Кві 2026, Пт

«Підприємець, чий бізнес двічі знищила рф, відкриває правду про байдужість держави, мародерів та кредити»

Станіслав Стародубцев, власник бренду сублімованої їжі «Харчі», що вже двічі зазнав руйнувань від російських атак, зазначає: в Україні немає зрозумілої системи підтримки бізнесу, який постраждав від війни. Після ударів РФ підприємець опинився у скрутному становищі – без компенсацій, кредитів і чітких вказівок щодо подальших дій. Свій досвід він поділився в інтерв’ю Економічній правді.

Два удари – одне знищення

У ніч на 17 червня 2025 року російський дрон повністю зруйнував виробничі потужності «Харчів», які знаходилися на території радіозаводу. За словами підприємця, удар був термобаричним – температура горіння перевищувала 5 тисяч градусів, згоріло абсолютно все.

Менш ніж за місяць після часткового відновлення, другий дрон влучив у склад, що компанія орендувала поблизу.

Загальні збитки бізнесу сягнули понад 2 мільйони доларів.

«НЛО прилетіло»: як фіксують руйнування

Стародубцев розповідає: під час оформлення документів пожежний інспектор у протоколі вказав, що на об’єкт нібито вплинув «неопізнаний літаючий об’єкт».

«Я кажу: це що, НЛО? Це ж шахед. А мені відповідають – «таємниця слідства», – згадує бізнесмен.

Лише після наполягання йому видали довідку про збройну агресію РФ, що критично важливо для подальших судових процесів і податкових питань.

Компенсацій немає, але ПДВ – можливе

За словами підприємця, держава не відшкодовує втрати комерційним підприємствам, але фіксація руйнувань є необхідною хоча б для того, щоб:

  • усунути донарахування ПДВ за «знищений товар»;
  • отримати мораторій на податкові перевірки;
  • мати доказову базу для майбутніх судів проти РФ.

Мародери – через години після вибуху

Поки тривала пожежа, територію почали грабувати. З приміщень виносили обладнання, метал та кондиціонери, знімали алюмінієві конструкції з даху.

«Люди заходили фактично в палаючий будинок. Поліція не приїжджала одразу. Ніякої влади», – говорить Стародубцев.

Оренда дорожчає, співчуття – зникає

Після обстрілів оренда виробничих приміщень у місті подорожчала вдвічі. За словами підприємця, орендодавці користуються становищем постраждалих, вимагаючи:

  • оплату наперед;
  • гірші умови оренди;
  • після другого удару навіть виставили рахунок за прибирання території.

Спроби знайти приміщення в інших регіонах також частіше завершується відмовами.

«Ти постраждав – значить, з тобою щось не так. Люди таких цураються», – зазначає він.

Банки: «Немає обігу – до побачення»

Після знищення бізнесу банки відмовили у кредитуванні, незважаючи на попередню історію співпраці.

«Мені просто сказали: немає обігу – немає кредитів. Нічого не залишилося в заставу – теж ні», – розповідає Стародубцев.

Спеціальних програм кредитування або грантів для постраждалого бізнесу в Україні недоступно.

«Якщо ти постраждав – ти ніхто»

Підприємець підсумовує свій досвід жорстко:

«Якщо ти постраждав – ти ніхто. Ти грязь і мусор. Держава вважається такою, що допомагає, але на практиці – ні».

Проте бізнесмен продовжує працювати й відновлювати виробництво, хоча визнає, що більшість підприємців у подібній ситуації припиняють діяльність назавжди.

Фото: Станіслав Стародубцев

Створено за матеріалами: kyivschina24.com