Гаряче
15 Кві 2026, Ср

Знищення культурної спадщини: пошкодження Києво-Печерської лаври на 975-річчя святині

У ніч на 24 січня об’єкти Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», що входять до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, зазнали значних пошкоджень внаслідок масованої ракетно-дронової атаки російських загарбників. Про це повідомили в Міністерстві культури та інформаційної політики України.

У міністерстві акцентували, що останніми разами об’єкти Лаври піддавались руйнаціям через військові дії ще під час Другої світової війни.

Згідно з попередніми даними, під час атаки пошкодження отримали:

  • Корпус № 66 – вхідна частина комплексу Дальніх печер;
  • Корпус № 67 (Аннозачатіївська церква) – частково постраждали елементи фасаду.

Першочерговий візуальний огляд виявив такі пошкодження:

  • деформації та ушкодження дверних і віконних рам;
  • обсипання та тріщини зовнішньої штукатурки;
  • механічні ушкодження фурнітури дверей і вікон.

Первісний оцінювальний огляд був проведений співробітниками Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», на місці також працювала слідчо-оперативна група Національної поліції України, була складена відповідна документація про пошкодження.

«Кожного дня росія атакує Україну. Від початку повномасштабного вторгнення постраждали 1,640 пам’яток культурної спадщини та 2,446 об’єктів культурної інфраструктури. Пошкодження об’єктів Києво-Печерської лаври – це не лише удар по Україні, але й по всій світовій спадщині. Це злочин проти надбання людства. Міністерство культури координує дії з відповідними службами для збереження та захисту наших об’єктів. Всі пошкодження документуються, щоб якомога швидше перейти до професійного обстеження та відновлювальних робіт», – зазначила Віцепрем’єр-міністерка та Міністерка культури Тетяна Бережна.

26 січня 2026 року заплановано проведення детального технічного обстеження конструкцій Лаври. Після завершення документування спеціалісти Заповідника розпочнуть роботи з усунення наслідків пошкоджень та консервації постраждалих об’єктів.

«Останні руйнування на території Лаври через бойові дії фіксувалися ще під час Другої світової війни. Цинізм цього злочину підкреслює той факт, що у цьому році наша Святиня відзначає своє 975-річчя», – повідомив генеральний директор Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко.

У Бучанському міському парку створена нова мистецька ініціатива, що одразу привернула увагу відвідувачів. На кількох деревах можна помітити незвичні вставки із зображеннями — вони замінюють втрачені ділянки кори та створюють ефект «пластирів», які нібито накладені на поранені стовбури.

Фото: Міністерство культури та інформаційної політики України, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник

Створено за матеріалами: kyivschina24.com